vegetables

Perimet janë ushqimet më të shëndetshëm, ata nxisin shëndetin

E drejta e perimeve

Kultivimi i perimeve në zonat periferike

Bujqësia perimeve në zonat suburbane mund të quhet si një traditë të mirë, dhe e nevojshme pjesë e jetesës së shumë njerëzve.  Në fakt, kopshti juaj shpesh mund të ndihmojë për të ruajtur pjesë e buxhetit të familjes, dhe vet mi Perimet gjithmone tastier se dyqan bleva.  Por duke punuar në kopsht nuk është vetëm të korrat, por shumë përpjekje për të siguruar që të saj të rritet.

Si për të siguruar se këto përpjekje nuk u më kot?  Ne shpresojmë se kjo faqe do të ju ndihmojë me këtë.  Ne jemi përpjekur për të të treguar jo vetëm se si të duhet zgjedhjen e një vend për mbjelljen e kulturave të ndryshme, për të kryer mbjelljen, kujdesin për perime në procesin e rritjes së por edhe për atë që përbën llojet e ndryshme të e perimeve.  Nga popullor në vendin tonë patate, domate dhe trangujve për më shumë të rralla dhe Physalis chayota.

Në fund të fundit, në mënyrë që të zgjidhni bimë rritet në faqen tuaj, ju duhet të dinë se çfarë janë janë ato që kanë shije dhe të dobishme pronës.  Për të ruajtur funksionimin normal të njeriut e nevojshme, siç dihet, me përjashtim të ujit, një grup i ushqyesve: proteina, yndyrna, karbohidrate, vitamina, kripëra minerale.

Përveç artikujve bazë ushqimore, të cilat janë bukë, mish, qumështit dhe produkteve të tjera ekskluzivisht një rol të rëndësishëm në dietën njerëzore janë të perimeve dhe fruta. Ata janë furnizuesit kryesorë të vitaminave dhe substanca të tjera biologjikisht aktive, lehtësisht të tretshëm karbohidratet, pektin, kripëra minerale, organike acidet,, fibër taninet dhe komponimet aromatike.

Çdo lloj i pemëve dhe perimeve kanë caktuar substanca biologjikisht aktive, disa prej tyre të përmirësuar proceseve të këmbimit, neutralizuar acidet formuar gjatë tretje e mishit dhe qumështit ushqime, dhe normalizohen tensionit të gjakut, ndërsa të tjerët të përforcuar muret e gjakut anije, japin elasticitet, të zvogëlojë sasinë e kolesterolit në lëngjet e gjakut dhe trupit.  Shumica e perimet nuk janë vetëm të shijshme, por edhe mund të ndihmojë në trajtimin e sëmundjeve të ndryshme.

E ndryshme ndikimin e ushqimit të konsumuar në fruta dhe perime për të trupin e njeriut manifestohet kryesisht në Rregullimi i ndihmon tretjen e ushqimit dhe kardiovaskulare sistemet e enëve të gjakut, për të mbajtur të trupit acid-bazë të bilancit. Pengon zhvillimin e një numër të sëmundjeve, veçanërisht atherosclerosis dhe të ngjashme Këto çrregullime kardiovaskulare, si dhe një shkelje të yndyrë dhe kripë metabolizmit.

Ndikimi i perimeve të freskëta ndikon në organet e tretjes menjëherë pas marrjes së tyre dhe ushqim dhe është manifestuar në tajitje rritur e gjëndra ndihmon tretjen e ushqimit.  Rëndësinë Veçanërisht shumë aspekte të vitaminave të ndryshme, kështu që Për shembull, provitamin A (carotene) është një vitaminë të rritjes. Bujqësia perime për zonat periferike majdanozNjë shumë kjo në karrota, spinaq domate, fletë qepë.

Në trupin-carotene është konvertuar në Vitamina A mangësi në të cilin të sëmundjes zhvillon sytë (verbim), reduktohet rezistenca ndaj trupit të sëmundjeve të tjera.  B-vitamina të lehtësuar shkëmbimin e substancave trupit. Vitamina C (acidi askorbik) mbron i poshtër, një çrregullim të sistemit nervor dhe rënia e përgjithshme forcat.

Burimet kryesore të saj: rosehip, detit buckthorn, zi currants, luleshtrydhe, mollë, speca, lulelakër, lakër, ferr, marule, spinaq, qepë, kopër, majdanoz dhe patate.  Shumë perimet përmbajnë substanca aromatike, se oreksi rritet, promovojnë tretje (Kopra, dragua, trumzë, basil, borzilok, i këndshëm, majdanoz, selino, hudhër, qepë, etj), të paqëndrueshme, kanë efekt të dëmshëm në sëmundje mikroorganizmave (rrepkë, rrikë, piper, qepë, hudhër).

Gjithashtu këtu do të gjeni informata se si të rriten disa perime të drejtë në shtëpinë tuaj - në ballkon, apo edhe në një dritareje. Për ju gjatë gjithë vitit kënaqur dhe ka ndihmuar të jenë të shëndetshme të freskëta dhe të shijshme shtëpi perime.  Ose turshi dhe aksioneve të kripur nga kopshti juaj - Këtu janë disa recetave për perime dimrit.

kopër, domate, hudhër, rrepkë, rrikë dhe majdanoz